SPORT RESULTS: 22 February 2019

SPORT: Grens Festival Fixtures 1-2 March
Please click on the link for the Hockey, Netball and Rugby Fixtures.
FIXTURES

SPORT RESULTS: Cricket
1st Lilyfontein vs Mdantsane Hub
Mdantsane 107/4 in 20 over. Logan McQuirk 2/19 in 4 overs.
Lilyfontein 108/1 in 14 overs. Logan McQuirk 65 not out.
Lilyfontein won by 9 wickets.

U15 Lilyfontein vs Baysville
Baysville 71 all out.
Lilyfontein 72/2. Chad Henderson 35 not out.
Lilyfontein won by 8 wickets.

U13 Lilyfontein Girls vs Beaconhurst
Lilyfontein 69/1. Liyahluma Simelani 25.
Beaconhurst 43/3.
Lilyfontein won by 26 runs.

U13A Lilyfontein vs George Randell
Lilyfontein 180/4. Chad henderson 106 not out, Jeddyn Lennox 41.
George Randell 100/6.
Lilyfontein won by 80 runs.

U13 A Lilyfontein vs Mdantsane Hub
Mdantsane 112/10. Aidon Tidbury 5/28.
Lilyfontein 113/9.
Lilyfontein won by 1 wicket.

U13B Lilyfontein vs Stirling C
Stirling 103/7. Tyler Forrest 3/19.
Lilyfontein 94/7. Qhawe Bhiyana 33 not out.
Lilyfontein lost by 9 runs.

U10 Lilyfontein vs U11 Laerskool Nahoon
Laerskool Nahoon 53/5. Jack Bosazza 2/3.
Lilyfontein 38/5.
Lilyfontein lost by 15 runs.

U10 Lilyfontein vs George Randall
Lilyfontein 52/4. Corbin Tidbury 22.
George Randall 53/4.
Lilyfontein lost by 6 wickets.

U10 Lilyfontein vs Beaconhurst
Lilyfontein 84/2. Corbin Tidbury 40.
Beaconhurst 68/2.
Lilyfontein won by 16 runs.

U9 Lilyfontein vs Grens
Grens 52. Conor Smit 3/15.
Lilyfontein 53/5. Connor Smit 7*
Lilyfontein won by 5 wickets.

SPORT RESULTS: U11 Cricket Festival hosted by Crewe
U10 Lilyfontein vs Laerskool Nahoon
Nahoon 53/5. Jack Bosazza 2/3.
Lilyfontein 38/5.
Lilyfontein lost by 15 runs.

U10A Lilyfontein vs George Randell
Lilyfontein 52/4. Corbin Tidbury 22.
George Randell 53/4.
Lilyfontein by 6 wickets.

U10A Lilyfontein vs Beaconhurst
Lilyfontein 84/2. Corbin Tidbury 40.
Beaconhurst 68/2.
Lilyfontein won by 16 runs.

SPORT RESULTS: Athletics BCM Championships
Congratulations to the following learners:
Megan Emslie
1st - 100m
1st - 200m

Nastasja Bremer
2nd - High Jump

Kieryn Fourie
5th - Javelin

Hope Mnisi
1st - Shot Put

Anya Nash
4th - 1500m
Default - Triple Jump

Sibulele Kentane
2nd - Long Jump

Bulelwa Kubheka
3rd - High Jump

Josie Price
4th - 1500m

SPORT RESULTS: Tennis
U15 Lilyfontein Boys vs Grens
Lilyfontein won 5-1.

C League Primary
Lilyfontein vs George Randall
Lilyfontein won 5-1.

D League Primary
Lilyfontein vs Grens
Lilyfontein lost 4-2.

SPORT RESULTS: Equestrian - High School
Notable mentions are:

  • Michaela Martin & Kirsten Nash - both receiving in the 60’s for their elementary dressage tests.
  • Kirsten Nash - competing and winning her 80cm equitation, and 90cm Welcome stakes class.
  • Rachel Keen - competing and winning her level 2 equitation, and level 1 working riding.
  • Anya Nash - winning the 80cm Welcome stakes level 3 event.
  • Bridget Venebels - winning her Stadium eventing level 5, In hand utility level 3, Handy Hunter level 3, 70cm welcome stakes, 70cm A2, Working Hunter level 3, and Performance Riding level 7 on multiples horses.

SPORT RESULTS: Equestrian - Primary School
Notable mentions are:

  • Keira Davies - participating in the pony rider 90cm equitation, 1m Welcome stakes, and the 2 Phase and Accumulator 1,1m, and the 90cm Working Hunter classes, highly successfully, and despite being the only participant in these SANESA classes, very deserving of her first places in all of these high level events.
  • Kel-c Mclellan - winning two pony rider 70cm level 3 jumping events, and her pony rider level 3 handy hunter class.
  • Abby Partovi - winning her level 2 60cm equitation.

SPORT RESULTS: Equestrian - BEC Summer Show
Congratulations to the following riders who competed in numerous events at the BEC Summer Show, and the first qualifier for SANESA.
- Anya Nash (grade 11)
- Anagret Swart (grade 11)
- Michaela Martin (grade 11)
- Kirsten Nash (grade 10)
- Rachel Keen (grade 9)
- Bridget Venables (grade 8)
- Keira Davies (grade 7)
- Kara Freitag (grade 6)
- Alex Viljoen (grade 6)
- Kel-c Mclellan(grade 6)
- Abby Partovi (grade 3)
All our riders did exceptionally well and we look forward to a very successful equestrian year for Lilyfontein.

SPORT RESULTS: Swimming
Merrifield Mile
Congratulations on the following learners who participated in the Merrifield Mile this past Sunday.
- Kayla Jacobs
- Luke Woods
- Stephanie Parker
- Georgia Goosen
- Julia Wood
Special mention is made of Kayla Jacobs who swam the mile in 35:20 we are so proud of you!

Aquanova Guppy Gala
U8 Girls
- Emily Reed 2nd Backstroke, 1st Breaststroke, 2nd Freestyle.
- Lea Pederson-Horn 3rd Breaststroke.

U10 Girls
- Sadi Steyn 1st Backstroke 3rd Breaststroke, 2nd Freestyle.
- Julia Saayman 2nd Breaststroke.

News

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47