Lilyfontein Newsletter 3.3 3 August 2018

This newsletter is also posted on the website.



3 August 2018

Dear Parents,
Please take note of the following:

Public/School Holiday
Please be advised that school will close on Wednesday, 8 August and re-open on Monday, 13 August. Thursday, 9 August is a Public Holiday, Women's Day and Friday, 10 August is a School Holiday.

Senior Leaders 2019
Congratulations to the following learners who were announced as Senior Leaders for 2019 at today's Assembly: Lisakhanya Bosman; Ludwig Bremer; Alastair Connet; Jordan Ekron; Melissa Hayward; Conor Jacobs; Aphelele Jali; Siphosethu Jikwa; Christean Keese; Curtis Kleinhans; Joanna Lloyd; Logan McQuirk; Jaydee Nicholson; Matthew Niemand; Thandile Ntlatleng; Meghan Stolz; Kiara van Bloemmenstein and Josie van Heerden. 

Foundation Phase Safety
When dropping your children off at school in the mornings, please see that they are brought safely to the school gate. Although we have pedestrian walkways in our car park, children need to be accompanied by parents/adult whilst walking on these walkways. Please also remember that we have a teacher on duty from 7:15 and learners arriving earlier are not supervised. They may not use any playground apparatus before the teacher on duty arrives. We encourage parents to say their goodbyes at the gate, allowing their children the
independence of carrying their bag and arriving at class.

Adventure Race 2018: 7-8 September
Hello Lilyfontein family, book your team into the Lilyfontein Adventure Race. Each four member team must include at least one member of the opposite gender. Teams will be running, cycling and completing various adventure based challenges along the routes. We would love a full house from team Lilyfontein.

Lilyfontein Adventure Race 2018

Adventure race 2018

Categories:

  • Corporate, Corporate Duo (2 people)
  • Corporate Crocs, Corporate Crocs Duo (2 people)
  • Family Fun
  • U19, U15, U13, (SA Champs Qualifiers)
  • Grade 4-5
  • Grade 1-3

Race shirts for the first 450 entries so don't delay - enter TODAY! Sizes on a first come first served basis at registration. Only 3 weeks to go before early entries close on 20 August 2018. Enter TODAY!
More details at this link

Adventure Race 2018: Are you looking for a team?
Foundation Phase: Learners looking for teams, please speak to Mrs Fouché who will assist in finding team mates. Once you have a team, parents are to please complete the entry online. All Foundation Phase learners are invited to attend Adventure Sport this term to prepare for the race.
Intermediate Phase & High School: Learners looking for teams, put your name on the Leaders board outside Mrs Goosen’s class or chat to the Adventure Department. You have 3 weeks to find your team and enter before early bird rates expire!

Adventure Race 2018: Call for Sponsors - T-shirt, prizes, goodie bags
A big thank you to all those parents and friends of Lilyfontein who have already sponsored, sent prizes, goodies for the goodie bags and sponsored a spot on the Adventure Race T-shirt. If you are interested in partnering with us for this fantastic event please contact us urgently as we are looking for:

T-shirt SPONSORS
- One placement on the T.shirt sleeve available @R5 000
- Ten placements on the back of the T.shirt available @R2 500
Prize SPONSORS
- Any gift for 4 people in a team
Goodie Bag SPONSORS
- 450 branded items that can be placed into the goodie bag
General SPONSORSHIP
- Cash donations welcome
- Products to assist with event set up
- Services to assist with pre-event and on the day set up

Please view link to see full SPONSORSHIP PROPOSAL



Advertise with us in our annual LYNX Publication





NEWS


Congratulations to Chad Henderson in Grade 6, on being selected for the U12 Border Rugby Squad.

EAST LONDON SPUR SCHOOLS MTB Challenge official results for #2 event that took place last weekend at Baysville School will be released next week, due to an irregularity.
Be sure to enter East London #3
Date: 19 August 2018
Time: 8:00 am – 16:00 pm
Venue: Hillview Cycle Park

SPORTS RESULTS

HOCKEY
Girls Hockey
- U11 vs KHS won 3-0

U10 Festival at Lilyfontein
A team
- won 2
- lost 1
B team
- won 1
- lost 2

Girls Hockey vs Clarendon
- U13B lost 0-7
- U13A lost 0-6

U10 Boys Festival hosted by Komga Junior
- vs Berlin won 3-0
- vs Hudson A lost 0-1
- vs Cambridge B won 2-0
- vs Cambridge A drew 2-2

RUGBY
vs Voorpos
- U13 lost 19-55
- U11 won 20-0
- U9 won 14-5

NETBAL
- U13A vs Clarendon lost 18-9
- U13B vs Clarendon won 10-2

- U10 vs St Anne's lost 0-7
- U9 vs President lost 0-6

TENNIS
High School Mixed Doubles
vs De Vos Malan
- won 4-1

CROSS COUNTRY
- U9 Girls Crystal Kruger 2nd

DERBY vs Stutterheim
RUGBY:
- 1st won 52-0
- 2nd drew 0-0
- U15 won 28-21
- U13 won 26-0
- U11 won 30-5
- U9 lost 0-12
- U7 lost 1-7
NETBALL:
- 1st won 15-14
- U15 lost 9-22
- U14 won 12-7
- U13 lost 12-17
- U12 drew 17-17
- U11 lost 2-15
- U10 lost 5-6
- U9 drew 3-3
HOCKEY:
Girls
- 1st won 3-1
- U16B vs U16A drew 0-0
- U13A drew 4-4
- U13B won 5-2
- U11 won 2-1
- U10 won 3-2
- U9 won 4-2
Boys
- U13 drew 1-1
- U10A won 4-1
- U10B drew 1-1
- U9 lost 2-1


Yours faithfully
MR N ELS
Principal

Ranger Day Celebrating World Ranger Day 31 July 2018

2018/08/03

  • PS Tennis vs Hudson (H)
  • Pre-Primary Pyjama Day 

2018/08/04

  • Interact Family Fun Day
  • BCM Mega District Schools Cross Country Champs - All Ages at NMMU - PE
  • Inter-Provincial Champs at NMMU - PE (All Ages)

2018/08/06

  • U/9 Netball vs KHS A&B Team (H)
  • SACEE Public Speaking HS

2018/08/07

  • Grade 4 Adventure Day
  • U/9 Boys Hockey Festival (H)
  • U/13 Boys Hockey vs St John's at Buco
  • U/9 Netball vs Centre of Excellence (H)
  • U/10 A&B Netball vs Komga (A)
  • U/15 Netball vs East London Academy (H)

2018/08/08

  • U/9 Girls Hockey Festival at Stutterheim
  • U/11 Girls Hockey vs Stirling (A)
  • Primary Rugby vs Grens (A)
  • Grade 3 Mini Adventure Race
  • Grade 0 outing to Inkwenkwezi
  • HS Tennis vs Stirling 3 (A)

2018/08/09

  • WOMEN'S DAY

2018/08/10

  • SCHOOL HOLIDAY
  • EL District School XC Champs (TBC)

2018/08/12

  • Pink Fairy Adventure Race

2018/08/13

  • Grade 1-7 Maths Conquesta

2018/08/14

  • Grade 1-3 English Conquesta
  • U/10 Boys Hockey Festival (H)
  • U/13 Boys Hockey vs Pefferville Primary School at Buco
  • U/9 Netball vs Masakhe (A)
  • U/10 A&B Netball vs Gonubie (A)
  • U/15 Netball vs Beaconhurst (A)
  • ELSMA
  • Grade 8 Adventure Day

2018/08/15

  • U/10 Girls Hockey Festival at St John's Primary School
  • U/11 Girls Hockey vs George Randell (H)
  • U/13 Girls Hockey vs George Randell (A)
  • High School Rugby vs Baysville (H)
  • High School Hockey vs Baysville (H)
  • HS Tennis vs Stutterheim 1 (A)

2018/08/16

  • 1st Netball vs Baysville (A)
  • U/13 A&B Netball vs Voorpos (A)
  • SACEE Gr 4&5 Read out Loud at Stirling Primary
  • 2nd Netball vs Baysville (A)
  • High School Sport Photographs

2018/08/17

  • Pre-Primary Outing to Inkwenkwezi
  • Leaders Camp
  • PS Tennis vs Stirling C (H)
  • Primary School Sport Photographs

2018/08/18

  • U/12 Rugby Final Trials - TBC
  • BCM Mega District Schools Cross Country Champs - All Ages T.B.A.
  • BCM Mega District Schools XC Champs (TBC)
  • U7/8 Komga Junior Bulletjie Rugby
  • Buco Adventure Race

FP = Foundation Phase
IP = Intermediate Phase
HS = High School

C L A S S I F I E D S
 
C L A S S I F I E D S

Sport Results

  • SPORT RESULTS: 17 August 2018
  • SPORT RESULTS: 8 August 2018
  • SPORT RESULTS: 3 August 2018
  • SPORT RESULTS: 27 July 2018

RESULTS
Hockey
Girls Hockey
- 1st Team vs Merrifield lost 1-2
- u14 A vs Merrifield drew 0-0
- u13 A vs Gonubie drew 0-0
- u13 B vs George Randall won 2-1
- u13A Girls vs Gonubie drew 0-0
- u11 vs Stirling lost 0-1
- u11 vs George Randall won 6-0

Festival at Berlin
- u10 A lost 1, drew 2
- u10 B lost 1, won 1, drew 1

Boys Hockey
- 1st Boys vs Merrifield drew 2-2
- u16 vs Merrifield drew 2-2

Netball
- 1st Team vs Baysville won 22-8
- 2nd Team vs Baysville won 12-10
- u15 vs Beaconhurst won 16-6
- u13A vs Voorpos A won 15-4
- u13B vs Voorpos A won 9-5
- u10 vs Gonubie won 4-3

Rugby
- 1st Team vs Baysville won 51-8
- 2nd Team vs Baysville won 26-7
- u15 vs Baysville lost 26-28
- u11 vs Kuswag won 31-0
- u9 vs Kuswag won 24-0

vs Grens
- u13 drew 5-5
- u11 lost 12-21
- u9 lost 0-52

Equestrian - Primary School - 2018 Inter-school's
Dressage
• Rhapsody 3rd (Catelyn Krull, Bridget Venables)
• Jubilance 1st (Tristan & Abby Partovi)
Turnout

Read More

NEWS

Congratulations to Skye Bosazza and Ethan Jackson who have been selected to represent Buffalo City Surfriders, (u16 girls and boys divisions respectively) to surf at SA Champs in October in J-Bay.

Excellent results from the Spur Schools MTB series! Lilyfontein is sitting 2nd in the log after the #2 event. 1 more to go! Please enter the final event taking place on the 12th August at Hillview  Cycle Park.

SPORTS RESULTS

Hockey
-u13 Boys vs St John's won 3-1

u9 Boys Festival hosted by Lilyfontein School
u9a
- vs Dale A lost 0-1
- vs Dale B won 2-0
- vs Stirling A lost 0-1
- vs Merrifield A lost 0-1
u9B
- vs Stirling B lost 1-5
- vs Merrifield B Drew 1-1
- vs Stirling C Drew 0-0

Netball
- u9A vs KHS lost 0-7
- u9B vs KHS lost 0-4

Emeraldvale 19 km cycle event - held on 5 August 2018
Kirsten Nash
- 2nd U15 girl
- 3rd lady overall

Emeraldvale 10 km cycle event
Timothy Page
- 1st u11 boy
- 3rd overall

Harlequins Winter Club Gala
Jordyn Marr
- Silver Boys U12 50m Breastroke
- Bronze Boys U12 100m Breastroke

Keegan Marr
- Gold Boys U10 100m Breastroke
- Bronze Boys U10 50m Freestyle
- Bronze Boys U10 50m Backstroke
- Bronze Boys U10 100m Freestyle

SPUR Schools MTB Series #2_High School Results
Youth Girls A
- Kirsten Nash: 1st
- Holly Mellin: 2nd

Youth Boys A
- EJ Mollentze: 1st
- Hein Weyer: 4th

Youth Girls B
- Anya Nash: 1st

Youth Boys B
- Sabro Atakligan: 1st
- Dane Lemmer: 6th

Junior Boys
- Matthew Niemand: 4th
- Alastair Connet: 5th

SPUR Schools MTB Series #2_Primary School Results

Nipper Boys
- Jack Bosazza: 6th
- Kevin Barnes: 7th
- Milani Manya: 11th
- Kyle Naude: 13th
- Ethan Jackson: 14th
- Conor Moore: 16th .
- Oliver Pascoe: 18th
- Caleb Emslie: 19th
- Liam Squire: 21st

Nipper Girls
- Julia Saayman: 2nd

Sub Nipper Boys
- Daniel Heger: 12th
- Jensen Jansen: 14th
- Ryan Moore: 15th
- Daniel Marais: 19th

Sub Nipper Girls
- Emily Kate Reed: 6th
- Zinde Amalia Hasjedal Ramadrio: 8th

Sprog Boys
- Timothy Page: 3rd
- Albert Beukman: 9th

Sprog Girls
- Emily Connet: 7th
- Anelisiwe Langa: 8th

Sub Junior Boys
- Teo Bosazza: 1st

Sub Junior Girls
- Megan Emslie: 1st
- Ande Langa: 5th

Read More

Congratulations to Chad Henderson in Grade 6, on being selected for the U12 Border Rugby Squad.

EAST LONDON SPUR SCHOOLS MTB Challenge official results for #2 event that took place last weekend at Baysville School will be released next week, due to an irregularity.
Be sure to enter East London #3
Date: 19 August 2018
Time: 8:00 am – 16:00 pm
Venue: Hillview Cycle Park

SPORTS RESULTS

HOCKEY
Girls Hockey
- U11 vs KHS won 3-0

U10 Festival at Lilyfontein
A team
- won 2
- lost 1
B team
- won 1
- lost 2

Girls Hockey vs Clarendon
- U13B lost 0-7
- U13A lost 0-6

U10 Boys Festival hosted by Komga Junior
- vs Berlin won 3-0
- vs Hudson A lost 0-1
- vs Cambridge B won 2-0
- vs Cambridge A drew 2-2

RUGBY
vs Voorpos
- U13 lost 19-55
- U11 won 20-0
- U9 won 14-5

NETBAL
- U13A vs Clarendon lost 18-9
- U13B vs Clarendon won 10-2

- U10 vs St Anne's lost 0-7
- U9 vs President lost 0-6

TENNIS
High School Mixed Doubles
vs De Vos Malan
- won 4-1

CROSS COUNTRY
- U9 Girls Crystal Kruger 2nd

DERBY vs Stutterheim
RUGBY:
- 1st won 52-0
- 2nd drew 0-0
- U15 won 28-21
- U13 won 26-0
- U11 won 30-5
- U9 lost 0-12
- U7 lost 1-7
NETBALL:
- 1st won 15-14
- U15 lost 9-22
- U14 won 12-7
- U13 lost 12-17
- U12 drew 17-17
- U11 lost 2-15
- U10 lost 5-6
- U9 drew 3-3
HOCKEY:
Girls
- 1st won 3-1
- U16B vs U16A drew 0-0
- U13A drew 4-4
- U13B won 5-2
- U11 won 2-1
- U10 won 3-2
- U9 won 4-2
Boys
- U13 drew 1-1
- U10A won 4-1
- U10B drew 1-1
- U9 lost 2-1

Read More

NEWS

Stutterheim and Lilyfontein Derby Day 28.07.2018
Download the fixtures at this link
Bring your pocket money and support the Stutterheim Reunion Games Day on Saturday.

Spur MTB Challenge 2nd and 3rd Event
Calling all Lilyfontein scholars to take up the Spur Challenge..... let's continue our winning streak. Points are earned for every cyclist that
participates and for those that take podium places. Stand a chance to be part of the Inter-Schools Final in October 2018. So grab your bike and your buddies and join the last two qualifying races in the SPUR Challenge Series:

  • 29th July Baysville School
  • 12th August Hillview Cycle Park

See details and register online at this link

Emerald Vale Mountain Bike Race
Calling all Adventure cyclists wanting to train for the #AdventureRace2018
Sunday, 5th August 2018
Registration from 8 - 10:15am
5 km @ R50, 10 km @ R70, 19km @ R100 click here to enter

RESULTS
RUGBY
Derby vs Beaconhurst

  • 1st team won 55-21
  • u15 won 35-17

Nahoon Sports Festival
u8

  • vs Gonubie lost 1-3
  • vs Nahoon won 5-0
  • vs Stirling B drew 2-2
  • vs Stirling A lost 1-7

u7

  • vs Stirling A lost 1-8
  • vs Stirling B lost 2-5
  • vs Nahoon lost 3-4
  • vs Gonubie drew 3-3

vs Central

  • u9 lost 0-27
  • u11 won 29-7
  • u13 won 22-10

NETBALL
Derby vs Beaconhurst

  • 1st lost 16-28
  • 2nd won 11-7
  • u15 lost 2-16
  • u14 won 19-5

Nahoon Sports Festival
u13

  • vs Nahoon lost
  • vs Kingsridge lost
  • vs Southernwood lost
  • vs Voorpos lost

u12

  • vs St Annes lost
  • vs Nahoon lost
  • vs Voorpos lost
  • vs Berlin lost

vs Cambridge

  • 2nd vs 3rd lost 10-16
  • u15A vs u15C drew 8-8
vs George Randell
  • 2nd lost 11-16

HOCKEY
Derby vs Beaconhurst

  • 2nd vs Beaconhurst 1st Drew 0 – 0

Girls

  • u13B vs Stirling lost 0-5
  • u13A vs Stirling drew 0-0
  • u11A vs Merrifield lost 0-1

Boys

  •  u10 vs Komga won 4-0

u9 Girls Festival hosted by KHS

  • won 2 lost 2 and drew 2

vs Cambridge
Girls

  • 1st vs 1st lost 0-2
  • 2nd vs 3rd won 5-0
  • u16 vs u16B lost 2-3
  • u14A vs u14A lost 0-2

Boys

  • u16 vs u16C drew 2-2

TENNIS

  • Derby vs Beaconhurst Lost 3-5
  • Lilyfontein High School mixed doubles vs Stirling lost 1-4

CROSS COUNTRY

  • Born to run u9 Crystal Kruger 1st
  • Aiden Young - Watergat 15km trail run was 1st Junior & 5th overall 1:05:15
  • Aiden Young - Pet Pals 15km train run was 1st Junior & 3rd overall 1:08:58

EQUESTRIAN

EC championship show, held at the BEC 13-15 July:

  • Anya Nash: 1st championship jumping 70cm, 2nd welcome stakes 70cm jumping, 2nd A2 70cm jumping
  • Kirsten Nash: 2nd championship novice dressage, 2nd championship jumping 80cm, 4th novice dressage

SURFING

  • Congratulations to Kyan Lugg 1st U12, Ethan Jackson 3rd U16 and Sky Bozazza 2nd U16 for competing in the final Buffalo City Surf trial held at Nahoon Beach on Sunday.
Read More