News

Lilyfontein Newsletter 3. 05 17 August



17 August 2018

Dear Parents,
Please take note of the following:

ELSMA Festival Tickets
Pre-booked tickets for the concerts on Tuesday, 21 August and Wednesday, 22 August will be available for collection from the Front Office from 13h00 on Tuesday, 21 August.

Interact: Family Fun Day
Will take place on the 22 September. Please keep this Saturday free and join the Interact team for fun as you assist them to raise funds for Canaan Care Centre.

Gratitude Assembly Letter to Parents

The Junior and Senior Leaders are once again planning a gratitude assembly to show appreciation for the ground staff and their efforts in maintaining the buildings and grounds of our school. We plan to make up a food hamper for each member and to hand it to them during the assembly on 24 August 2018. It will be greatly appreciated if each child could please make a small contribution to this. Below is a list of items we would like the children in each class to provide. Your positive response to our request will be greatly appreciated.
Kindly send all items to school by Wednesday, 22 August 2018. CLICK HERE FOR LIST

Results: Debating

Both senior and junior teams won their debates against Port Rex this week. Daniel du Plessis was Best Speaker for the senior debate and Bonolo Ramela for the junior debate. Well done!

Adventure Race 2018: Early Bird Closes 20 August

Calling all Lilyfontein Adventure racers, early bird closes on Monday 20 August. Take advantage of the cheaper rates and enter your teams this week-end. We are super excited for this years event! Get your adventure on.

Adventure Race 2018: Call for Sponsors - T-shirt, prizes, goodie bags
A big thank you to all those parents and friends of Lilyfontein who have already sponsored, sent prizes, goodies for the goodie bags and sponsored a spot on the Adventure Race T-shirt. If you are interested in partnering with us for this fantastic event please contact us urgently as we are looking for:
T-shirt SPONSORS
- One placement on the T.shirt sleeve available @R5 000
- Ten placements on the back of the T.shirt available @R2 500
Prize SPONSORS
- Any gift for 4 people in a team
Goodie Bag SPONSORS
- 450 branded items that can be placed into the goodie bag
General SPONSORSHIP
- Cash donations welcome
- Products to assist with event set up
- Services to assist with pre-event and on the day set up
Please view link to see full SPONSORSHIP PROPOSAL



Lilyfontein Rugby and Netball SEVEN'S Tournament



Lilyfontein Drummies will be marching at the Jikeleza Festival



Support Lilyfontein Talent Show



Support our U13 cricket team fundraiser




Advertise with us in our annual LYNX Publication





NEWS

SPUR Schools MTB League - congratulations to Sabro Atakligan, EJ Mollentze, Kirsten Nash and Teo Bosazza who are the series winners in their respective age categories. Lilyfontein Primary and High School came second overall for the SPUR Schools MTB challenge.  Well done to all that participated.  

Komga Junior School Rugby Sports Fixture 18 August - u7 and u8 Rugby please click here for the schedule

RESULTS
Hockey
Girls Hockey
- 1st Team vs Merrifield lost 1-2
- u14 A vs Merrifield drew 0-0
- u13 A vs Gonubie drew 0-0
- u13 B vs George Randall won 2-1
- u13A Girls vs Gonubie drew 0-0
- u11 vs Stirling lost 0-1
- u11 vs George Randall won 6-0


Festival at Berlin
- u10 A lost 1, drew 2
- u10 B lost 1, won 1, drew 1

Boys Hockey
- 1st Boys vs Merrifield drew 2-2
- u16 vs Merrifield drew 2-2

Netball
- 1st Team vs Baysville won 22-8
- 2nd Team vs Baysville won 12-10
- u15 vs Beaconhurst won 16-6
- u13A vs Voorpos A won 15-4
- u13B vs Voorpos A won 9-5
- u10 vs Gonubie won 4-3

Rugby
- 1st Team vs Baysville won 51-8
- 2nd Team vs Baysville won 26-7
- u15 vs Baysville lost 26-28
- u11 vs Kuswag won 31-0
- u9 vs Kuswag won 24-0

vs Grens
- u13 drew 5-5
- u11 lost 12-21
- u9 lost 0-52

Equestrian - Primary School - 2018 Inter-school's
Dressage
• Rhapsody 3rd (Catelyn Krull, Bridget Venables)
• Jubilance 1st (Tristan & Abby Partovi)
Turnout
• Rhapsody 1st (Catelyn Krull, Bridget Venables, Keira Davis, Kara Freitag)
• Jubilance 3rd (Alex Viljoen, Hannah Langfield, Madison Krause, Abby &Tristan Partovi)
Handy Hunter
• Rhapsody 3rd (Caitlyn Krull, Keira Davis, Bridget Venables, Kara Freitag)
• Jubilance 1st (Alex Viljoen, Hannah Langfield, Tristan Partovi, Madison Krause)
Jumping
• Rhapsody 1st (Caitlyn Krull, Bridget Venables, Keira Davis, Kara Freitag)
• Jubilance 3rd (Alex Viljoen, Hannah Langfield, Madison Krause, Abby Partovi)
Overall
• Jubilence 3rd (Alex Viljoen, Hannah Langfield, Tristan & Abby Partovi, Madison Krause)
• Rhapsody 1st (Caitlyn Krull, Bridget Venables, Keira Davis, Kara Freitag)

Equestiran - High School - 2018 Inter-School's
Turn Out
• Eminence 3rd (Kathryn Swann, Anagret Swart, Kirsten Nash, Rachel Keen)
• Meritorious 1st (Juliet Prioleau, Josie Van Heerden, Anya Nash, Michaela Martin)
Dressage
• Eminence 2nd (Kirsten Nash and Anagret Swart)
• Meritorious 1st (Juliet Prioleau and Michaela Martin)
Handy Hunter
• Eminence 2nd (Kathryn Swann, Anagret Swart, Kirsten Nash, Rachel Keen)
Jumping
• Great effort and personal development
Overall
• Meritorious 4th
• Eminence 2nd
• Clarendon Hickstead
Cutest Mascots Award
• Our two drummies

SPUR Schools MTB League High School
Kirsten Nash: 1st Youth Girls A
EJ Mollentze: 1st Youth Boys A
Hein Weyer: 5th Youth Boys A
Anya Nash: 1st Youth Girls B
Sabro Atakligan: 1st Youth Boys B
Dane Lemmer: 4th Youth Boys B
Alastair Connet: 4th Junior Boys

SPUR Schools MTB League Primary School
Jack Bosazza: 5th Nipper Boys
Milani Manya: 6th Nipper Boys
Brandon Dengler: 7th Nipper Boys
Ethan Jackson: 9th Nipper Boys.
Kyle Naude: 10th Nipper Boys
Simon Zothando: 14th Nipper Boys
Liam Squire: 15th Nipper Boys.
Julia Saayman: 3rd Nipper Girls.
Jensen Jansen: 3rd Sub Nipper Boys.
Daniel Marais: 5th Sub Nipper Boys.
Timothy Page: 2nd Sprog Boys.
Seth McArthur: 3rd Sprog Boys
Ethan de Jager: 7th Sprog Boys
Teo Bosazza: 1st Sub Junior Boys A


Yours faithfully
MR N ELS
Principal

Ranger Day Interact Induction Dinner - Congratulations!


2018/08/17

  • Pre-Primary Outing to Inkwenkwezi
  • Leaders Camp
  • PS Tennis vs Stirling C (H)
  • Primary School Sport Photographs.


2018/08/18

  • U/12 Rugby Final Trials - TBC
  • BCM Mega District Schools Cross Country Champs - All Ages T.B.A.
  • BCM Mega District Schools XC Champs (TBC)
  • U7/8 Komga Junior Bulletjie Rugby


2018/08/19

  • Buco Adventure Race


2018/08/20

  • PS Interhouse Hockey Boys & Girls (H)
  • U/9 Interhouse Rugby at Lilyfontein


2018/08/21

  • HS Interhouse Hockey Boys and Girls (H)
  • U/9 Boys Hockey Festival at Selborne Primary
  • U/13 Boys Hockey vs Stirling (A)
  • U/11 and U/13 Interhouse Rugby at Lilyfontein
  • Grade 5 Adventure Day
  • U/9 Netball vs Central (H)
  • U/15 Netball vs Gonubie (H)


2018/08/22

  • HS Tennis vs Stutterheim 2 (A)
  • U/9 Girls Hockey Festival at Gonubie Primary School
  • U/13 Girls Hockey vs Kingsridge (A)
  • U/11 Girls Hockey vs Stirling (H)


2018/08/23

  • Grade 6 Adventure Day
  • U/13 A&B Netball vs Beaconhurst (H)
  • 1st Netball vs Advance For Life (H)


2018/08/24

  • PS Tennis Tournament in Stutterheim
  • U/13A Hockey Girls vs Aliwal North Primary School at Buco Astro


2018/08/25

  • Primary and High School 7's Rugby (H)


2018/08/27

  • Pre-Primary Photos for Concert
  • Pre-Primary Concert Week
  • Grade 9 Aptitude Tests


2018/08/28

  • U/10 A&B Netball vs Hudson (A)
  • Grade 7 Adventure Day
  • U/10 Boys Hockey Festival at St John's Primary School
  • U/13 Boys Hockey vs Stirling Primary (A)


2018/08/29

  • Primary Rugby vs Nahoon (H)
  • Fun with Words - Gr.1,2,3 : Gonubie Primary 
  • U/10 Girls Hockey Festival at King Williams Town
  • U/11 Girls Hockey vs Clarendon (TBC)


2018/08/30

  • 1st Netball vs Alphendale (A)
  • U/13 A&B Netball vs Kidds Beach (H)


2018/08/31

  • Grade 7 Entrepreneurs Day
  • Pre-Primary Spring Day
  • Grade 1 Adventure Race

  •  

FP = Foundation Phase
IP = Intermediate Phase
HS = High School

C L A S S I F I E D S
           
C L A S S I F I E D S

Sport Results

  • SPORT RESULTS: 17 August 2018
  • SPORT RESULTS: 8 August 2018
  • SPORT RESULTS: 3 August 2018
  • SPORT RESULTS: 27 July 2018

RESULTS
Hockey
Girls Hockey
- 1st Team vs Merrifield lost 1-2
- u14 A vs Merrifield drew 0-0
- u13 A vs Gonubie drew 0-0
- u13 B vs George Randall won 2-1
- u13A Girls vs Gonubie drew 0-0
- u11 vs Stirling lost 0-1
- u11 vs George Randall won 6-0

Festival at Berlin
- u10 A lost 1, drew 2
- u10 B lost 1, won 1, drew 1

Boys Hockey
- 1st Boys vs Merrifield drew 2-2
- u16 vs Merrifield drew 2-2

Netball
- 1st Team vs Baysville won 22-8
- 2nd Team vs Baysville won 12-10
- u15 vs Beaconhurst won 16-6
- u13A vs Voorpos A won 15-4
- u13B vs Voorpos A won 9-5
- u10 vs Gonubie won 4-3

Rugby
- 1st Team vs Baysville won 51-8
- 2nd Team vs Baysville won 26-7
- u15 vs Baysville lost 26-28
- u11 vs Kuswag won 31-0
- u9 vs Kuswag won 24-0

vs Grens
- u13 drew 5-5
- u11 lost 12-21
- u9 lost 0-52

Equestrian - Primary School - 2018 Inter-school's
Dressage
• Rhapsody 3rd (Catelyn Krull, Bridget Venables)
• Jubilance 1st (Tristan & Abby Partovi)
Turnout

Read More

NEWS

Congratulations to Skye Bosazza and Ethan Jackson who have been selected to represent Buffalo City Surfriders, (u16 girls and boys divisions respectively) to surf at SA Champs in October in J-Bay.

Excellent results from the Spur Schools MTB series! Lilyfontein is sitting 2nd in the log after the #2 event. 1 more to go! Please enter the final event taking place on the 12th August at Hillview  Cycle Park.

SPORTS RESULTS

Hockey
-u13 Boys vs St John's won 3-1

u9 Boys Festival hosted by Lilyfontein School
u9a
- vs Dale A lost 0-1
- vs Dale B won 2-0
- vs Stirling A lost 0-1
- vs Merrifield A lost 0-1
u9B
- vs Stirling B lost 1-5
- vs Merrifield B Drew 1-1
- vs Stirling C Drew 0-0

Netball
- u9A vs KHS lost 0-7
- u9B vs KHS lost 0-4

Emeraldvale 19 km cycle event - held on 5 August 2018
Kirsten Nash
- 2nd U15 girl
- 3rd lady overall

Emeraldvale 10 km cycle event
Timothy Page
- 1st u11 boy
- 3rd overall

Harlequins Winter Club Gala
Jordyn Marr
- Silver Boys U12 50m Breastroke
- Bronze Boys U12 100m Breastroke

Keegan Marr
- Gold Boys U10 100m Breastroke
- Bronze Boys U10 50m Freestyle
- Bronze Boys U10 50m Backstroke
- Bronze Boys U10 100m Freestyle

SPUR Schools MTB Series #2_High School Results
Youth Girls A
- Kirsten Nash: 1st
- Holly Mellin: 2nd

Youth Boys A
- EJ Mollentze: 1st
- Hein Weyer: 4th

Youth Girls B
- Anya Nash: 1st

Youth Boys B
- Sabro Atakligan: 1st
- Dane Lemmer: 6th

Junior Boys
- Matthew Niemand: 4th
- Alastair Connet: 5th

SPUR Schools MTB Series #2_Primary School Results

Nipper Boys
- Jack Bosazza: 6th
- Kevin Barnes: 7th
- Milani Manya: 11th
- Kyle Naude: 13th
- Ethan Jackson: 14th
- Conor Moore: 16th .
- Oliver Pascoe: 18th
- Caleb Emslie: 19th
- Liam Squire: 21st

Nipper Girls
- Julia Saayman: 2nd

Sub Nipper Boys
- Daniel Heger: 12th
- Jensen Jansen: 14th
- Ryan Moore: 15th
- Daniel Marais: 19th

Sub Nipper Girls
- Emily Kate Reed: 6th
- Zinde Amalia Hasjedal Ramadrio: 8th

Sprog Boys
- Timothy Page: 3rd
- Albert Beukman: 9th

Sprog Girls
- Emily Connet: 7th
- Anelisiwe Langa: 8th

Sub Junior Boys
- Teo Bosazza: 1st

Sub Junior Girls
- Megan Emslie: 1st
- Ande Langa: 5th

Read More

Congratulations to Chad Henderson in Grade 6, on being selected for the U12 Border Rugby Squad.

EAST LONDON SPUR SCHOOLS MTB Challenge official results for #2 event that took place last weekend at Baysville School will be released next week, due to an irregularity.
Be sure to enter East London #3
Date: 19 August 2018
Time: 8:00 am – 16:00 pm
Venue: Hillview Cycle Park

SPORTS RESULTS

HOCKEY
Girls Hockey
- U11 vs KHS won 3-0

U10 Festival at Lilyfontein
A team
- won 2
- lost 1
B team
- won 1
- lost 2

Girls Hockey vs Clarendon
- U13B lost 0-7
- U13A lost 0-6

U10 Boys Festival hosted by Komga Junior
- vs Berlin won 3-0
- vs Hudson A lost 0-1
- vs Cambridge B won 2-0
- vs Cambridge A drew 2-2

RUGBY
vs Voorpos
- U13 lost 19-55
- U11 won 20-0
- U9 won 14-5

NETBAL
- U13A vs Clarendon lost 18-9
- U13B vs Clarendon won 10-2

- U10 vs St Anne's lost 0-7
- U9 vs President lost 0-6

TENNIS
High School Mixed Doubles
vs De Vos Malan
- won 4-1

CROSS COUNTRY
- U9 Girls Crystal Kruger 2nd

DERBY vs Stutterheim
RUGBY:
- 1st won 52-0
- 2nd drew 0-0
- U15 won 28-21
- U13 won 26-0
- U11 won 30-5
- U9 lost 0-12
- U7 lost 1-7
NETBALL:
- 1st won 15-14
- U15 lost 9-22
- U14 won 12-7
- U13 lost 12-17
- U12 drew 17-17
- U11 lost 2-15
- U10 lost 5-6
- U9 drew 3-3
HOCKEY:
Girls
- 1st won 3-1
- U16B vs U16A drew 0-0
- U13A drew 4-4
- U13B won 5-2
- U11 won 2-1
- U10 won 3-2
- U9 won 4-2
Boys
- U13 drew 1-1
- U10A won 4-1
- U10B drew 1-1
- U9 lost 2-1

Read More

NEWS

Stutterheim and Lilyfontein Derby Day 28.07.2018
Download the fixtures at this link
Bring your pocket money and support the Stutterheim Reunion Games Day on Saturday.

Spur MTB Challenge 2nd and 3rd Event
Calling all Lilyfontein scholars to take up the Spur Challenge..... let's continue our winning streak. Points are earned for every cyclist that
participates and for those that take podium places. Stand a chance to be part of the Inter-Schools Final in October 2018. So grab your bike and your buddies and join the last two qualifying races in the SPUR Challenge Series:

  • 29th July Baysville School
  • 12th August Hillview Cycle Park

See details and register online at this link

Emerald Vale Mountain Bike Race
Calling all Adventure cyclists wanting to train for the #AdventureRace2018
Sunday, 5th August 2018
Registration from 8 - 10:15am
5 km @ R50, 10 km @ R70, 19km @ R100 click here to enter

RESULTS
RUGBY
Derby vs Beaconhurst

  • 1st team won 55-21
  • u15 won 35-17

Nahoon Sports Festival
u8

  • vs Gonubie lost 1-3
  • vs Nahoon won 5-0
  • vs Stirling B drew 2-2
  • vs Stirling A lost 1-7

u7

  • vs Stirling A lost 1-8
  • vs Stirling B lost 2-5
  • vs Nahoon lost 3-4
  • vs Gonubie drew 3-3

vs Central

  • u9 lost 0-27
  • u11 won 29-7
  • u13 won 22-10

NETBALL
Derby vs Beaconhurst

  • 1st lost 16-28
  • 2nd won 11-7
  • u15 lost 2-16
  • u14 won 19-5

Nahoon Sports Festival
u13

  • vs Nahoon lost
  • vs Kingsridge lost
  • vs Southernwood lost
  • vs Voorpos lost

u12

  • vs St Annes lost
  • vs Nahoon lost
  • vs Voorpos lost
  • vs Berlin lost

vs Cambridge

  • 2nd vs 3rd lost 10-16
  • u15A vs u15C drew 8-8
vs George Randell
  • 2nd lost 11-16

HOCKEY
Derby vs Beaconhurst

  • 2nd vs Beaconhurst 1st Drew 0 – 0

Girls

  • u13B vs Stirling lost 0-5
  • u13A vs Stirling drew 0-0
  • u11A vs Merrifield lost 0-1

Boys

  •  u10 vs Komga won 4-0

u9 Girls Festival hosted by KHS

  • won 2 lost 2 and drew 2

vs Cambridge
Girls

  • 1st vs 1st lost 0-2
  • 2nd vs 3rd won 5-0
  • u16 vs u16B lost 2-3
  • u14A vs u14A lost 0-2

Boys

  • u16 vs u16C drew 2-2

TENNIS

  • Derby vs Beaconhurst Lost 3-5
  • Lilyfontein High School mixed doubles vs Stirling lost 1-4

CROSS COUNTRY

  • Born to run u9 Crystal Kruger 1st
  • Aiden Young - Watergat 15km trail run was 1st Junior & 5th overall 1:05:15
  • Aiden Young - Pet Pals 15km train run was 1st Junior & 3rd overall 1:08:58

EQUESTRIAN

EC championship show, held at the BEC 13-15 July:

  • Anya Nash: 1st championship jumping 70cm, 2nd welcome stakes 70cm jumping, 2nd A2 70cm jumping
  • Kirsten Nash: 2nd championship novice dressage, 2nd championship jumping 80cm, 4th novice dressage

SURFING

  • Congratulations to Kyan Lugg 1st U12, Ethan Jackson 3rd U16 and Sky Bozazza 2nd U16 for competing in the final Buffalo City Surf trial held at Nahoon Beach on Sunday.
Read More