Sports

sport medley 2

Lilyfontein is a school that firmly believes in raising children to be balanced in all spheres of life. That is why we encourage all the learners to take part in a team sport and adventure sport as well as something cultural.

Lilyfontein, for its size, offers a large variety of different extramurals.

Rugby (Seven-a-side as well as fifteen man)
Hockey
Cricket
Tennis
Netball
Equestrian
Adventure Training
Athletics
The Sports Department is run by a committee comprising of a number of people representing each domain.

GET THE LATEST SPORT RESULTS

We're Fit & Healthy

  • Nicola-Swart.JPG
  • banner.jpg
  • Nathan-Lentz.jpg
  • Lilyfontein-Border-rugby.jpg
  • Inter_Districts_Gala_1200x768.JPG
  • Treverton-netball.jpg

Sport Results

  • SPORT RESULTS: 17 August 2018
  • SPORT RESULTS: 8 August 2018
  • SPORT RESULTS: 3 August 2018
  • SPORT RESULTS: 27 July 2018

RESULTS
Hockey
Girls Hockey
- 1st Team vs Merrifield lost 1-2
- u14 A vs Merrifield drew 0-0
- u13 A vs Gonubie drew 0-0
- u13 B vs George Randall won 2-1
- u13A Girls vs Gonubie drew 0-0
- u11 vs Stirling lost 0-1
- u11 vs George Randall won 6-0

Festival at Berlin
- u10 A lost 1, drew 2
- u10 B lost 1, won 1, drew 1

Boys Hockey
- 1st Boys vs Merrifield drew 2-2
- u16 vs Merrifield drew 2-2

Netball
- 1st Team vs Baysville won 22-8
- 2nd Team vs Baysville won 12-10
- u15 vs Beaconhurst won 16-6
- u13A vs Voorpos A won 15-4
- u13B vs Voorpos A won 9-5
- u10 vs Gonubie won 4-3

Rugby
- 1st Team vs Baysville won 51-8
- 2nd Team vs Baysville won 26-7
- u15 vs Baysville lost 26-28
- u11 vs Kuswag won 31-0
- u9 vs Kuswag won 24-0

vs Grens
- u13 drew 5-5
- u11 lost 12-21
- u9 lost 0-52

Equestrian - Primary School - 2018 Inter-school's
Dressage
• Rhapsody 3rd (Catelyn Krull, Bridget Venables)
• Jubilance 1st (Tristan & Abby Partovi)
Turnout

Read More

NEWS

Congratulations to Skye Bosazza and Ethan Jackson who have been selected to represent Buffalo City Surfriders, (u16 girls and boys divisions respectively) to surf at SA Champs in October in J-Bay.

Excellent results from the Spur Schools MTB series! Lilyfontein is sitting 2nd in the log after the #2 event. 1 more to go! Please enter the final event taking place on the 12th August at Hillview  Cycle Park.

SPORTS RESULTS

Hockey
-u13 Boys vs St John's won 3-1

u9 Boys Festival hosted by Lilyfontein School
u9a
- vs Dale A lost 0-1
- vs Dale B won 2-0
- vs Stirling A lost 0-1
- vs Merrifield A lost 0-1
u9B
- vs Stirling B lost 1-5
- vs Merrifield B Drew 1-1
- vs Stirling C Drew 0-0

Netball
- u9A vs KHS lost 0-7
- u9B vs KHS lost 0-4

Emeraldvale 19 km cycle event - held on 5 August 2018
Kirsten Nash
- 2nd U15 girl
- 3rd lady overall

Emeraldvale 10 km cycle event
Timothy Page
- 1st u11 boy
- 3rd overall

Harlequins Winter Club Gala
Jordyn Marr
- Silver Boys U12 50m Breastroke
- Bronze Boys U12 100m Breastroke

Keegan Marr
- Gold Boys U10 100m Breastroke
- Bronze Boys U10 50m Freestyle
- Bronze Boys U10 50m Backstroke
- Bronze Boys U10 100m Freestyle

SPUR Schools MTB Series #2_High School Results
Youth Girls A
- Kirsten Nash: 1st
- Holly Mellin: 2nd

Youth Boys A
- EJ Mollentze: 1st
- Hein Weyer: 4th

Youth Girls B
- Anya Nash: 1st

Youth Boys B
- Sabro Atakligan: 1st
- Dane Lemmer: 6th

Junior Boys
- Matthew Niemand: 4th
- Alastair Connet: 5th

SPUR Schools MTB Series #2_Primary School Results

Nipper Boys
- Jack Bosazza: 6th
- Kevin Barnes: 7th
- Milani Manya: 11th
- Kyle Naude: 13th
- Ethan Jackson: 14th
- Conor Moore: 16th .
- Oliver Pascoe: 18th
- Caleb Emslie: 19th
- Liam Squire: 21st

Nipper Girls
- Julia Saayman: 2nd

Sub Nipper Boys
- Daniel Heger: 12th
- Jensen Jansen: 14th
- Ryan Moore: 15th
- Daniel Marais: 19th

Sub Nipper Girls
- Emily Kate Reed: 6th
- Zinde Amalia Hasjedal Ramadrio: 8th

Sprog Boys
- Timothy Page: 3rd
- Albert Beukman: 9th

Sprog Girls
- Emily Connet: 7th
- Anelisiwe Langa: 8th

Sub Junior Boys
- Teo Bosazza: 1st

Sub Junior Girls
- Megan Emslie: 1st
- Ande Langa: 5th

Read More

Congratulations to Chad Henderson in Grade 6, on being selected for the U12 Border Rugby Squad.

EAST LONDON SPUR SCHOOLS MTB Challenge official results for #2 event that took place last weekend at Baysville School will be released next week, due to an irregularity.
Be sure to enter East London #3
Date: 19 August 2018
Time: 8:00 am – 16:00 pm
Venue: Hillview Cycle Park

SPORTS RESULTS

HOCKEY
Girls Hockey
- U11 vs KHS won 3-0

U10 Festival at Lilyfontein
A team
- won 2
- lost 1
B team
- won 1
- lost 2

Girls Hockey vs Clarendon
- U13B lost 0-7
- U13A lost 0-6

U10 Boys Festival hosted by Komga Junior
- vs Berlin won 3-0
- vs Hudson A lost 0-1
- vs Cambridge B won 2-0
- vs Cambridge A drew 2-2

RUGBY
vs Voorpos
- U13 lost 19-55
- U11 won 20-0
- U9 won 14-5

NETBAL
- U13A vs Clarendon lost 18-9
- U13B vs Clarendon won 10-2

- U10 vs St Anne's lost 0-7
- U9 vs President lost 0-6

TENNIS
High School Mixed Doubles
vs De Vos Malan
- won 4-1

CROSS COUNTRY
- U9 Girls Crystal Kruger 2nd

DERBY vs Stutterheim
RUGBY:
- 1st won 52-0
- 2nd drew 0-0
- U15 won 28-21
- U13 won 26-0
- U11 won 30-5
- U9 lost 0-12
- U7 lost 1-7
NETBALL:
- 1st won 15-14
- U15 lost 9-22
- U14 won 12-7
- U13 lost 12-17
- U12 drew 17-17
- U11 lost 2-15
- U10 lost 5-6
- U9 drew 3-3
HOCKEY:
Girls
- 1st won 3-1
- U16B vs U16A drew 0-0
- U13A drew 4-4
- U13B won 5-2
- U11 won 2-1
- U10 won 3-2
- U9 won 4-2
Boys
- U13 drew 1-1
- U10A won 4-1
- U10B drew 1-1
- U9 lost 2-1

Read More

NEWS

Stutterheim and Lilyfontein Derby Day 28.07.2018
Download the fixtures at this link
Bring your pocket money and support the Stutterheim Reunion Games Day on Saturday.

Spur MTB Challenge 2nd and 3rd Event
Calling all Lilyfontein scholars to take up the Spur Challenge..... let's continue our winning streak. Points are earned for every cyclist that
participates and for those that take podium places. Stand a chance to be part of the Inter-Schools Final in October 2018. So grab your bike and your buddies and join the last two qualifying races in the SPUR Challenge Series:

  • 29th July Baysville School
  • 12th August Hillview Cycle Park

See details and register online at this link

Emerald Vale Mountain Bike Race
Calling all Adventure cyclists wanting to train for the #AdventureRace2018
Sunday, 5th August 2018
Registration from 8 - 10:15am
5 km @ R50, 10 km @ R70, 19km @ R100 click here to enter

RESULTS
RUGBY
Derby vs Beaconhurst

  • 1st team won 55-21
  • u15 won 35-17

Nahoon Sports Festival
u8

  • vs Gonubie lost 1-3
  • vs Nahoon won 5-0
  • vs Stirling B drew 2-2
  • vs Stirling A lost 1-7

u7

  • vs Stirling A lost 1-8
  • vs Stirling B lost 2-5
  • vs Nahoon lost 3-4
  • vs Gonubie drew 3-3

vs Central

  • u9 lost 0-27
  • u11 won 29-7
  • u13 won 22-10

NETBALL
Derby vs Beaconhurst

  • 1st lost 16-28
  • 2nd won 11-7
  • u15 lost 2-16
  • u14 won 19-5

Nahoon Sports Festival
u13

  • vs Nahoon lost
  • vs Kingsridge lost
  • vs Southernwood lost
  • vs Voorpos lost

u12

  • vs St Annes lost
  • vs Nahoon lost
  • vs Voorpos lost
  • vs Berlin lost

vs Cambridge

  • 2nd vs 3rd lost 10-16
  • u15A vs u15C drew 8-8
vs George Randell
  • 2nd lost 11-16

HOCKEY
Derby vs Beaconhurst

  • 2nd vs Beaconhurst 1st Drew 0 – 0

Girls

  • u13B vs Stirling lost 0-5
  • u13A vs Stirling drew 0-0
  • u11A vs Merrifield lost 0-1

Boys

  •  u10 vs Komga won 4-0

u9 Girls Festival hosted by KHS

  • won 2 lost 2 and drew 2

vs Cambridge
Girls

  • 1st vs 1st lost 0-2
  • 2nd vs 3rd won 5-0
  • u16 vs u16B lost 2-3
  • u14A vs u14A lost 0-2

Boys

  • u16 vs u16C drew 2-2

TENNIS

  • Derby vs Beaconhurst Lost 3-5
  • Lilyfontein High School mixed doubles vs Stirling lost 1-4

CROSS COUNTRY

  • Born to run u9 Crystal Kruger 1st
  • Aiden Young - Watergat 15km trail run was 1st Junior & 5th overall 1:05:15
  • Aiden Young - Pet Pals 15km train run was 1st Junior & 3rd overall 1:08:58

EQUESTRIAN

EC championship show, held at the BEC 13-15 July:

  • Anya Nash: 1st championship jumping 70cm, 2nd welcome stakes 70cm jumping, 2nd A2 70cm jumping
  • Kirsten Nash: 2nd championship novice dressage, 2nd championship jumping 80cm, 4th novice dressage

SURFING

  • Congratulations to Kyan Lugg 1st U12, Ethan Jackson 3rd U16 and Sky Bozazza 2nd U16 for competing in the final Buffalo City Surf trial held at Nahoon Beach on Sunday.
Read More